Co je dehydratace?
Dehydratace je snížení množství tělesné vody. Jedná se o porušení rovnováhy mezi příjmem a výdejem tekutin. Vzniká buď náhle (akutně – většinou u jinak dříve zdravých dětí) anebo postupně (chronicky – u starých či dlouhodobě nemocných pacientů).
Běžná (fyziologická) potřeba tekutin činí:
-
u dětí do 6 měsíců: 150ml/kg hmotnosti/24 hod
- u dětí do 6 - 12 měsíců: 120ml/kg hmotnosti/24 hod
- u dětí do 1 - 2 roky: 120ml/kg hmotnosti/24 hod
- předškolák: 100ml/kg hmotnosti/24 hod
- školák: 80ml/kg hmotnosti/24 hod
- dospělý: 80ml/kg hmotnosti/24 hod
Pokud dojde k dehydrataci, látková výměna a všechny další děje v organizmu mohou probíhat jen omezeně či nedostatečně. Prokrvení všech orgánů klesá a to může mít vliv na jejich funkci. Pokud nedojde brzy k nápravě, může dojít i k jejich trvalému poškození, v extrémním případě i s následkem smrti.
Děti jsou mnohem náchylnější k dehydrataci než dospělí, protože mají pro svůj vysoký metabolický obrat větší potřebu tekutin vzhledem k váze a menší rezervy pro nezralost některých orgánů. Proto musíme znát příčiny i příznaky dehydratace u dětí a včas na ně reagovat.
Příčiny dehydratace:
1) Nedostatečný přísun tekutin
- Dítěti je podáváno málo tekutin (malé dávky mléka u kojenců, nedostatečný pitný režim starších dětí)
- Dítě nemůže pít (bolestivé postižení v ústech či krku – např. angína, afty,poruchy polykání atp.)
2) Zvýšená ztráta tekutin
- Zvracení nebo průjemovité stolice
- Nadměrné močení (např. při cukrovce nebo onemocněních ledvin)
- Nadměrné pocení a odpařování (horečka nebo pobyt v horku)
- Jiná ztráta tělesných tekutin (krvácení, popáleniny, apod.)
3) Kombinace obou příčin
Nejčastější příčinou dehydratace je v našich podmínkách aktuní průjmové onemocnění. To je definováno jako vyprazdňování stolic neobvyklé konzistence, vedoucí ke ztrátě vody, nebo 3 a více řídkých stolic v průběhu 24 hodin s horečkou či bez ní a zvracení. Podle délky trvání průjmu hovoříme o aktutním (do 7 dní), protrahovaném (7 - 13 dní) a choronickém (více jak 14 dní).
Příznaky a stupně dehydratace:
Pro orientační určení stupně dehydratace můžete použít následující rozdělení. Zjištěný stupeň dehydratace určuje další strategii léčby.
Lehký stupeň dehydratace - ztráta hmotnosti méně než 5% proti původnímu stavu. Dítě je při vědomí, ale neklidné, častěji vyžaduje pítí. Sliznice jsou vlhké, dítě dostatečně močí, měkká část vpředu na hlavě (velká fontanela) není propadlá a kůže nejeví známky změn obsahu vody.
Střední stupeň dehydratace - ztráta hmotnosti 5 až 10 % proti původnímu stavu, která je doprovázena velkým neklidem nebo až ochablostí dítěte, které se proto nemusí tak aktivně hlásit o pití. Sliznice jsou suché, dítě méně močí, má zapadlé oči a také velká fontanela je lehce propadlá. Kůže jeví známky sníženého obsahu vody (vezmeme-li kůži na břiše mezi prsty a vytvoříme tzv. kožní řasu, ta se jen pozvolna vrací do původní polohy). Kontaktujte lékaře.
Težký stupeň dehydratace - ztráta hmotnosti je více než 10% proti původnímu stavu, dítě je spavé, má chladné končetiny. Sliznice jsou zřetelně oschlé, dítě močí velmi málo,anebo vůbec ne. Oči a velká fontanela jsou výrazně propadlé, kožní řasa se nevrací do původní polohy po dlouhou dobu. Okamžitě kontaktujte lékaře!